ThinkPad X61: Instalacja Windows XP – instalator nie wykrywa dysku SATA

2012-07-01 Hardware

Jeśli Twój ThinkPad ma dysk twardy na magistrali SATA to możesz mieć mały problem z instalacją systemu Windows. Ten nie potrafi sobie standardowo poradzić z takim dyskiem przez co przy próbie instalacji okienek, instalator zupełnie nie widzi napędu. Jak temu zaradzić?

Ogólnie całość sprowadza się do przestawienia w BIOS'ie naszego komputera kontrolera Serial ATA (SATA) – z "AHCI" na "Compatibility" co umożliwi nam instalacje systemu oraz zainstalowanie odpowiednich sterowników (Intel Matrix Storage Manager Driver (opis IMSMD na stronie Intel'a)) oraz ponowne przestawienie opcji w BIOS'ie na "AHCI". Poniższą procedurę wykonano dla świeżo zakupionego Thinkpad'a X61 z już zainstalowanym Windowsem XP. Ze względu jednak na fakt, iż zainstalowany Windows miał wgrane masę programów od Lenovo (i nie tylko), które skutecznie stopowały wydajność maszyny, postanowiłem rozpocząć użytkowanie laptopa od sformatowania dysku, reorganizacji partycji i wgrania czystych systemów operacyjnych. Przystopował mnie właśnie instalator Windows, który oznajmił mi, iż "nie widzi żadnego dysku twardego". Z ów problemem spotkałem się jakiś czas temu z laptopem HP. Poniżej solucja.

Wchodzimy do BIOSU, przechodzimy do karty Advanced (być może nazwa się różni w zależności od wersji BIOS'u jednak w nim raczej trudno się zgubić – z pewnością odnajdziemy odpowiednie miejsce), SATA Controller Mode. Zmieniamy opcję na "Compatibility". Jeśli wcześniej nie ustawialiśmy "boot sequence" to przestawiamy kolejność odpowiednio na nośnik z którego będziemy instalować system operacyjny. Opcjonalnie modyfikujemy partycje po czym instalujemy system. Tutaj teoretycznie sprawa się kończy gdyż mamy to czego oczekiwaliśmy – świeży system. Zainstalujmy jednak odpowiednie sterowniki i przywróćmy poprzednią opcję kontrolera w BIOS'ie. Ściągamy i instalujemy IMSMD – w moim przypadku ze strony IBM / Lenovo. Z katalogu, do którego rozpakuje się zawartość paczki, uruchamiamy instalator sterownika z:

C:\DRIVERS\WIN\SATA\PREPARE

uruchamiamy plik:

install.cmd

Następnie restartujemy komputer, wchodzimy do BIOS'u i analogicznie jak poprzednio, zmieniamy opcję z "Compatibility" na "AHCI". Po ponownym uruchomieniu, Windows wykryje nowy sprzęt. Wybieramy opcję "nie tym razem" po czym przechodzimy dalej. W kolejnych krokach podajemy ręcznie ścieżkę do sterownika – "szukaj w tej lokalizacji" i wpisujemy:

C:\DRIVERS\WIN\SATA

Postępujemy zgodnie z dalszymi krokami instalatora. Na sam koniec restartujemy ponownie system.