phpBB3: Własny znacznik YouTube

2012-07-25 phpBB

Jeśli jesteś właścicielem bądź administratorem forum dyskusyjnego, opartego o skrypt phpBB3, to masz możliwość skorzystania z funkcjonalności dodawania na forum własnych tagów BBCode. W artykule pokaże Ci jak umieścić na forum własny znacznik na przykładzie filmów z serwisu YouTube. Dzięki nowemu znacznikowi, Twoi użytkownicy w bardzo prosty sposób będą mogli podzielić się na łamach Twojego forum klipami z tego serwisu.

W pierwszej kolejności logujemy się do panelu administracyjnego naszego forum, przechodzimy do zakładki "Pisanie" / "Publikowanie" – nazwa może się różnić ze względu na pochodzenie tłumaczenia jakie wgraliśmy na forum. (Jest to zakładka trzecia od lewej strony). Z menu po lewej stronie wybieramy opcję "Znaczniki BBCode" a następnie na przycisk "Dodaj nowy znacznik". Pojawi nam się formularz widoczny poniżej:

Znacznik-YT-001

W pierwszym polu tekstowym wklejamy następujący kod:

[youtube]{TEXT}youtube.com/watch?v={IDENTIFIER}{TEXT1}[/youtube]

W drugim polu wklejamy kod, który parser forum zamieni na konkretny klip z serwisu:

<iframe class="youtube-player" type="text/html" width="640" height="385" src="http://www.youtube.com/embed/{IDENTIFIER}" frameborder="0"></iframe>

Atrybuty wysokości i szerokości możemy dowolnie zmieniać – jednak należy pamiętać o proporcjach aby obszar w którym będzie wyświetlany klip nie był w nienaturalny sposób zdeformowany. W trzecim polu wpisujemy nazwę znacznika. Ostatnim krokiem jest zaznaczenie checkbox'a, który sprawi, że przycisk z nowym znacznikiem pojawi się użytkownikowi w formularzu pisania postów.

Znacznik-YT-002

Teraz wystarczy odnaleźć na YouTube interesujący nas klip, którym chcemy się podzielić z forumowiczami:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=On_Zr4gAlYg[/youtube]

W momencie kiedy piszemy posta na forum wystarczy wkleić link z klipem do treści, zaznaczyć go i nacisnąć przycisk z naszym nowym znacznikiem. Kiedy opublikujemy post, zobaczymy znajomy odtwarzacz z klipem, który możemy obejrzeć bezpośrednio na forum.