Scrobbling utworów w Winamp do Last.fm

2009-12-31 Windows

Wpis nie dotyczy użytkowników Linuxa, gdyż to o czym chcę tutaj wspomnieć jest automatycznie załatwiane przez takie aplikacje jak Amarok, Rhythmbox czy Qmmp. Mowa o pobieraniu informacji z naszej lokalnej maszyny do serwera Last.fm odnośnie utworów których teraz słuchamy.

Lata temu, kiedy Last.fm startował, programiści wypuścili plugin m.in dla Winampa, w postaci biblioteki DLL. Plik ważący zaledwie 224 kilobajty, umieszczony w katalogu Plugins, wysyłał informacje o tym czego w danym momencie słuchamy.

Z czasem jednak biblioteka została zastąpiona przez zewnętrzną, niezależną aplikację o nazwie Last.fm Scrobbler. Zasobożerny kombajn, ładujący się do pamięci RAM, kradnąc jej zasoby w postaci wielu megabajtów. Wiele – pojęcie względne? Być może ale 30 / 40 megabajtów jako proces systemowy to dla mnie zbyt wiele bez względu na to jaką ilością pamięci i jak wydajnym sprzętem dysponuje.

Kiedy pojawiła się wspomniana aplikacja, z downloadu Last'a, szybko zniknęła możliwość pobrania alternatywnie, małej biblioteki której dotyczy ten wpis. Można ją jeszcze znaleźć na zewnętrznych, nieoficjalnych serwerach ale pamiętam, iż zabierało to trochę czasu.

Poniżej udostępniam wspomnianą bibliotekę scrobblującą utwory w razie gdyby ten mirror przestał działać.

gen_audioscrobbler.dll